Локално (Page 835)

Сподели со своите пријатели

Жителите на Диво Насеље, една година по настаните од 9 мај се уште не се спокојни. Тие се собраа пред влезот на населбата за да испратат порака до политичките субјекти. Во пресрет на годишнината од настаните во Куманово, Советот на семејствата на Диво Насеље, се спротивстави на најавата на опозицискиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мартинијан Кириловски, Ивона Јовановиќ и Мартија Станојковиќ заедно со танцовото студио „Мак Денс“ и околу 300 до 400 среднопколци ќе бидат дел од церемонијалното отворање на спортската средношколска манифестација „Гимназијада 2016“, објави вчера Радио Бум. Инаку, околу илјада средношколци од цела Република Македонија од денес до 7ми мај ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По осми пат во организација на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва ќе се одржи протестен маш како резултат на одлуката на претседателот Ѓорге Иавнов за аболиција на политичарите. Протестот и вечерва ќе започне во 18:30 пред зградата на Освнониот суд каде по улицата „11-ти Октомври“ ќе бидат фрлени ќеси со бои,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

И покрај фактот што малку ќе разведри и „ситно“ ќе подзатопли, тоа нема многу да ја промени генералната слика на свежо и облачно мајско време и во четврток. Наутро облачно, исто како и претпалдне, пишува порталот МетеоПро. Попладне се очекува постепено намалување на облачноста, но сепак и покрај тоа условиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Панихида во чест на полициските служебеници кои на 9-ти мај минатата година ги оставија своите животи во населбата Тоде Мендол, односно „Диво насеље“ ќе биде организирана во понеделник со почеток во 12 часот во Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово. На годишнината од терористичкиот напад граѓаните на Куманово ќе имПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По седми пат вечерва граѓаните на Куманово во организација на граѓанското движење „Протестирам“ излегоа на протестен марш преку кој го изразија своето незадоволство од одлуката на Иванов за аболиција на политичарите.     Loading… Околу илјада протестанти се собраа пред зградата на Освнотниот суд каде со скандирање „Оставка“ и „НемаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Иако дел од порталите најавија дека контрапротести за вечерва се закажани во девет градови низ државата меѓу кои и Куманово, сепак проверени извори потврдија дека станува збор за дезинформација. Единствено закажан за вечерва е протестот на граѓанското движење „Протестирам“ кое се очекува да започне во 18:30 часот пред зградата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со положување свежо цвеќе Гимназијата „Гоце Делчев“ денеска одбележа 113 години од смртта на својот патрон, како и 71 година од постоењето на училиштето. Пред бистата на најголемиот македонски револуционерен деец свежо цвеќе положија првите луѓе на гимназијата, градоначалникот, претставници на Здружението на армиски и полициски ветерани, Здружението на бранители,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Македонија денеска се одбележуваат 113 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите и својот живот го даде за татковината. Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на СултанаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Семејна куќа во населбата Тоде Мендол или во народот позната како Диво насеље, поточно лоцирана на улицата „Јован Поповиќ“ била поплавена по обилните врнежи од дожд кои последните денови го зафатија Куманово, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Во техничка интервенција за исвцрпување на водата интервенирале припадниците наПрочитај повеќе