Локално (Page 5)

Сподели со своите пријатели

Шестгодишно дете од кумановското село Клицко е тешко повредено откако во него удрил автомобил на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. – На 30.07.2020 околу 10.20 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе, патничко возило „хјундаи аксент“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.П.(61) од с.Петровец, удрило во 6-годишенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Празникот од недела се поместува во понеделник и тоа ќе биде неработен ден за сите граѓани. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ“ бр.21/98 и 18/07), 02 Aвгуст (недела), Ден на Републиката, односно 03 август (понеделник) е неработен денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата го објави списикот на сите фирми, кои зеле државна помош, а потоа ја злоупотребиле и не ги исплатиле вработените. На овој список се компании од повеќе градови, но најчесто се со седиште во Тетово, Струга, Куманово и Скопје. Loading… Целиот список на следниот линк Неделава од Управата за јавниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“, денеска беше отворена изложбата „Жените и фотографијата 2020“, која по седми пат ја организира Фото клубот „Куманово“. На изложбата презентирани се дела од 37 авторки од државата. Loading… – Објективот на жената фотограф е различен од објективот на маж фотограф, авторката на фотографијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Општина Куманово, денеска упати апел до граѓаните да ги почитуваат мерките и препораките на Владата и на Комисијата за заразни болести и да бидат особено внимателни за време на празничниот викенд. Во соопштението се повикуваат граѓаните во пресрет на претстојниот викенд и празникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Возачите кои влегуваа во Куманово денеска добија вода, летоци и совет да одмараат, да пијат вода, да внимаваат на сообраќајните правила и прописи. Активностите на терен ги спроведоа претставници од Републички совет за безбедност во сообраќајот, Општински совет за безбедност во сообраќајот Куманово и Сектор за превенција при СВР КумановоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Центарот за јавно здравје Куманово во текот на изминатото деноноќие регистрира вкупно 15 нови случаи на коронавирус, а 10 пациенти со втор негативен тест влегуваат во базата на оздравени пациенти. Како што информираше директорот на ЦЈЗ Куманово, др. Ариф Љатифи, сите нови случаи се од Куманово, а во соседната општинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и двегодишната Кетван Венетски од Грузија ќе го засили Женскиот ракометен клуб Куманово во претстојната сезона. Станува збор за ракометарка родена во Тбилиси, Грузија која може да настапува на позицијата десен бек или десно крило, а со ракомет се занимава повеќе од осум години со кратки паузи. Loading… ПоследниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се известуваат граѓаните дека на 31.07.2020 година (петок), во 01.00 часот, на територијата на општина Куманово ќе се изврши третта терестична дезинсекција против возрасна форма на комарци. Доколку временските услови не го дозволат вршењето на овој третман, дезинсекцијата ќе се изврши првиот нареден ден кога временските услови ќе бидат поволни.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Археолозите од Kумановскиот музеј ги завршија археолошките ископувања на локалитетот Градиште во атарот на село Младо Нагоричане, соопштија денеска надлежните од установата. Истражувања биле насочени кон градбите откриени во претходните години,  минатата и 2018-та година во таканаречената средна траса. Со последните истражувања археолозите претпоставуваат дека карактерот на откриените ѕидови  сеПрочитај повеќе