Буданов: Украина со сила и дипломатија ќе го врати Крим до крајот на пролетта

Сподели со своите пријатели

Шефот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана Кирил Буданов изјави дека Украина ќе го врати привремено окупираниот Крим со комбинирани средства – и сила и дипломатија.

Loading...

Во интервју за лига.нет, чиј дел пренесува „Украинска правда“, Буданов вели:

„Крим ќе биде вратен комбинирано: со сила и дипломатија. Но, без сила, нема да има ништо. Нашите единици ќе одат таму со оружје во рака“.

Реагирајќи на забелешката дека Крим е „црвена линија“ за западните земји, шефот на разузнавачката служба рече дека „не е заинтересиран да ги слуша мислењата на луѓето кои не ја одразуваат позицијата на украинскиот народ“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Водата носи илјадници мини низ Украина, збришани населби и земјоделски површини

Буданов нагласи дека Украина ќе ги врати сите изгубени територии.

Тој потсети дека Украина е земја признаена во границите од 1991 година, а оние кои не се согласуваат со тоа не се согласуваат со светскиот поредок кој постои од крајот на Втората светска војна и со новите основи на ОН.

На прашањето каде би го советувал да оди на одмор на море во летото 2023 година, Буданов одговори:

„Ќе ве советувам да одите на Крим. Ова е бисерот на Украина, кој долго време ги чека украинските туристи“.

Loading...

Во септември Буданов изјави дека Украина ќе се сврти кон окупираниот Крим. Тој рече дека ослободувањето на Крим нема да се случи „во лето, туку до крајот на пролетта, можеби малку порано“ во 2023 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој всушност ја уништи браната? Има три сценарија, но едно е најверојатното

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.