Британија: Западните санкции влијаат и на рускиот одбранбен сектор

Сподели со своите пријатели

Разузнавачката служба на Велика Британија, на денот кога започна целосната забрана на Европската унија за увоз на руски јаглен, објави дека западните санкции сè повеќе ја погодуваат Русија, па дури и рускиот извоз на оружје.

Loading...

Велика Британија рече дека во Москва веќе постои тензија поради тоа што мора да произведува оклопни борбени возила за нејзините војници во Украина и дека „не е веројатно дека ќе може да исполни некои извозни нарачки во секторот со кој долго време се гордее“.

Во соопштението се наведува дека има „сè поголем ефект од западните санкции“ и дека тоа е во согласност со верувањето на Западот дека низата мерки наметнати на Кремљ од почетокот на инвазијата на Украина се повеќе се одразуваат на руската економија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан ја одби Русија да го протера украинскиот амбасадор

„Воено-индустрискиот капацитет е под значителен притисок, а кредибилитетот на неговите вооружени системи е оштетен поради лошите перформанси на руските сили“, беше објавено.

Воениот кредибилитет на Русија е намален и поради вчерашното уништување на девет воени авиони во серија експлозии во воздухопловната база на Крим, што Украина го смета за свој успех.

Русија негираше дека било кој авион бил оштетен во експлозиите или дека имало некаков напад.

Но, сателитските фотографии јасно покажуваат дека најмалку седум борбени авиони во базата се разнесени, а другите најверојатно се оштетени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започна ослободувањето на Луганск, вели гувернерот

Британскиот министер за одбрана Бен Валас денеска го отфрли руското објаснување дека експлозијата била предизвикана од фрлена цигара на еден од персоналот на воената база.

Loading...

„Кога само ќе ја погледнете снимката од двете симултани експлозии не сосема една до друга, и дел од штетата што ја пријавија дури и руските власти, мислам дека е јасно дека тоа не се случува ако некој испушти цигара“, Валас. кажа.

Валас рече дека Британија ќе испрати повеќе ракетни системи и наведувани проектили во Украина за да и помогне да се спротивстави на руската инвазија и дека зголемената воена поддршка покажала дека Западот „ќе и обезбеди одбранбена воена помош на Украина за да и помогне да ја одбрани инвазијата на Путин“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин ги потпиша законите за влез на четири украински територии во Русија

Денеска стапи на сила забраната на ЕУ за увоз на јаглен од Русија врз основа на одлуките за санкции донесени во април.

ЕУ најави дека тоа ќе го намали извозот на руски јаглен за околу 25 отсто и ќе предизвика загуба од околу осум милијарди долари годишно.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.