Британија: Русија користи моќни авиони од петта генерација во нападот врз Украина

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави дека од јуни 2022 година, Русите речиси сигурно го користеле Су-57 Фелон, најнапредниот суперсоничен ловец од петтата генерација, за време на нападот врз Украина.

Loading...

Тие додаваат дека мисиите веројатно биле ограничени на летање над руска територија и лансирање ракети со долг дострел воздух-земја или воздух-воздух во Украина.

Британците посочуваат дека сателитски снимки од 25 декември покажуваат пет фелони во воздухопловната база Ахтубинск, каде што се наоѓа 929. воздушен тест центар.

Бидејќи ова е единствената позната база со Фелони, руските сили веројатно ги користеле овие авиони за операции против Украина.

Во исто време, Русија е внимателна за својата репутација и не сака да ги изгуби фелоните поради Украина, па тактиката на одбивност кон ризик при вклучување на воздухопловните сили во војната продолжува.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...