Британија: Русија има проблем со иранските дронови

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави нов дневен разузнавачки извештај.

Loading...

Во него тие наведуваат дека од септември Русија најверојатно лансирала стотици ирански дронови против Украина.

Тоа е, додаваат, мешавина од авиони кои се користат за еднократни напади и повеќе традиционални системи кои можат да се користат за повеќекратни напади.

„Русија во голема мера го користеше ова оружје против тактички воени цели и украинската електрична мрежа“, велат разузнавачките извори, додавајќи дека руските команданти веројатно користеле ирански дронови за напади врз медицински установи со наведувана муниција, кога биле идентификувани таквите објекти.

Нападот на еднократните ирански дронови камикази не е јавно снимен од 17 ноември, додаваат разузнавачите и посочуваат дека Русија има проблем со иранските дронови.

Имено, како што оценуваат, залихите на беспилотни летала е исцрпена.

„Русија се чини дека речиси целосно ја исцрпи сегашната пратка и најверојатно ќе бара снабдување. Русија веројатно може да набави дронови од странство побрзо отколку што може да произведува нови крстаречки ракети дома“, пишуваат разузнавачите.

 

Loading...

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.