Британија: Потези на очаен човек кој ја губи војната

Сподели со своите пријатели

Руските ракетни и беспилотни напади врз украинските градови се „кукавички“ потези на Владимир Путин, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, додавајќи дека тоа се „очајнички потези на човек кој ја губи војната“.

Loading...

„Путин не успеа да ги освои украинските градови и градови со тенкови, а сега се обидува со кукавички напади со дронови. Ова се очајнички потези на човек кој ја губи војната на линијата на фронтот. Затоа испраќаме ракети за противвоздушна одбрана во Украина “, рече паметно.

„Тоа нема да ја наруши решителноста на Украина, исто како и нашата решеност да и помогнеме на Украина“, рече шефот на британската дипломатија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин подготвува одговор на ограничувањето на цените на нафтата

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.