Британија: Покрај Херсон, ова сега е најранливиот дел од руската одбрана

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај на своите разузнавачи за војната во Украина.

Loading...

„Во текот на последните седум дена продолжија интензивните артилериски борби околу секторот Сватов во областа Луганск во североисточна Украина.

– Како и во другите делови на линијата на фронтот, руските сили продолжуваат да даваат приоритет на изградбата на одбранбени позиции, кои секако се делумно исполнети со слабо обучени мобилизирани резервисти“, пишуваат Британците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кличко: Киев се подготвува за се

„Заедно со југозападната линија на фронтот, која сега е полесно да се брани долж источниот брег на реката Днепар, секторот Сватова веројатно сега е најранливото оперативно крило на руските сили“, пишуваат Британците.

„Како значаен центар на населението во регионот Луганск, руските лидери веројатно ќе го видат задржувањето на контролата врз Сват како политички приоритет. Сепак, командантите се борат со воената реалност за одржување на веродостојна одбрана додека се обидуваат да обезбедат средства за офанзивните операции на југ во Доњецк“, се додава.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ ја поздравува иницијативата на Ватикан за преговори со Украина

„И одбранбените и офанзивните способности на Русија продолжуваат да се попречени од големиот недостиг на муниција и квалификуван персонал“, се вели на крајот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.