Британија испраќа борбени дронови во Украина

Сподели со своите пријатели

Досегот на тие дронови наменети за напади врз непријателски цели е повеќе од 200 километри, соопшти утринава британската влада откако украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во Лондон на разговори со британскиот премиер Риши Сунак.

Loading...

„Денес премиерот ќе потврди дополнителни испораки на стотици ракети за противвоздушна одбрана и дополнителни дронови, вклучително и стотици нови борбени дронови со долг дострел со дострел од повеќе од 200 километри“, се вели во соопштението на британската влада. Ројтерс.

„Тоа се оружје што ќе биде испорачано во наредните месеци додека Украина се подготвува да го засили својот отпор кон руската инвазија“, се вели во соопштението на британската влада.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Холандија испраќа помош за поплавеното подрачје во Украина

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.