Британците загрижени дали ќе можат доволно брзо да ги спуштат знамињата кога кралицата ќе умре

Сподели со своите пријатели

Бакингемската палата денеска соопшти дека кралицата Елизабета Втора е под постојан лекарски надзор и лекарите се загрижени за нејзиното здравје.

Loading...

Не долго после тоа, се дозна дека сите членови на кралското семејство биле поканети во замокот Балморал во Шкотска, традиционалната летна резиденција на кралицата.

Бидејќи ваквата најава е многу невообичаена за кралското семејство, експертите нагласуваат дека е многу сигурно дека здравјето на кралицата е сериозно загрозено и дека нацијата и владините служби се „на штрек“.

За време на вежбата се појави проблем

Угледниот портал Политико дојде до нова верзија на документот поврзан со операцијата „Лондонски мост“ во кој е детално опишан протоколот што ќе се активира во случај на смрт на кралицата Елизабета Втора.

Протоколот вклучува јасни правила за тоа кој и кога ќе ја соопшти веста на јавноста, а откриваат и како пред неколку години била изведена симулација на операцијата „Лондон бриџ“, која не поминала баш мазно.

Имено, протоколот предвидува 10 минути откако министрите ќе добијат известување за смртта знамињата во Вајтхол (делот на Лондон каде што се наоѓа Парламентот и неколку министерства) да го спуштат на половина копје.

Но, при симулацијата било заклучено дека е невозможно да се заврши задачата за 10 минути бидејќи нема државен службеник задолжен за управување со знамињата и дека тоа може да биде посебен проблем за викендите „бидејќи тогаш има помали шанси дека во зградата ќе има некој способен да ги спушти знамињата“.

Грижи за гужвите на денот на погребот

Официјален претставник на Даунинг стрит во документот објавен од Политико изрази стравување дека Кабинетот на премиерот (тогашен премиер Борис Џонсон) ќе биде изложен на гнев на јавноста доколку знамињата не бидат спуштени на половина копје или, уште полошо, доколку Владата мора да ги нарача работа на спуштање на знамињата и чекаат да бидат спуштени од надворешен изведувач.

Loading...

Во документот, исто така, се наведува сериозна загриженост дека „Лондон може да дојде до точка на пренатрупаност за прв пат во историјата“ и дека градската инфраструктура можеби нема да може да го издржи приливот на стотици илјади луѓе кои ќе сакаат да бидат присутни во градот во деновите пред погребот.

Ова е една од причините, се наведува во документот, поради која Владата нема да им наложи на работодавачите да им дадат слободен ден на работниците на денот на погребот, иако и формално ќе биде прогласен „Ден на национална жалост“.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.