Борел против целосна забрана за влез на руски државјани во ЕУ

Сподели со своите пријатели

Највисокиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жозеп Борел, во неделата навечер изјави дека целосната забрана за влез на Русите во Унијата „не е добра идеја“, по медиумските извештаи дека земјите-членки се подготвуваат да го суспендираат визниот договор со Москва.

Loading...

„Не сум за запирање на издавањето визи за сите Руси“, изјави Борел во интервју за австриската телевизија ОРФ.

Тој рече дека не верува оти прекинувањето на контактите со руските цивили ќе има позитивни резултати.

Тој нагласи и дека не верува оти оваа идеја ќе ја добие потребната едногласна поддршка меѓу земјите членки.

Борел рече дека некои процедури за издавање визи за одредени групи Руси треба да се ревидираат, но отфрли целосна забрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија планира во наредните денови да објави анексија на четири региони на Украина

„Мораме да бидеме селективни“

„Мораме да бидеме селективни, не можеме да преземеме сеопфатна мерка“, рече тој, додавајќи дека е сигурен дека министрите за надворешни работи на ЕУ кои треба да се состанат следната недела ќе прифатат балансиран пристап.

Идејата за ограничување на влезот на руските туристи во ЕУ се појави неодамна откако некои земји беа сведоци на доаѓањето на Русите на летен одмор преку соседните земји на ЕУ.

Визата издадена од која било земја овозможува пристап без пасоши до сите 26 членки на Шенген зоната.

Loading...

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека земјите-членки на ЕУ се подготвуваат да го суспендираат договорот за визно олеснување со Русија од 2007 година поради војната во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се очекува помасовен егзодус на образованите Руси

Министрите за надворешни работи на ЕУ се подготвени да дадат политичка поддршка за суспензијата на дводневниот неформален состанок во Прага во вторник и среда, објави британскиот весник, цитирајќи тројца претставници вклучени во разговорите.

Овој потег ќе ја продолжи делумната суспензија воведена во февруари за руските владини претставници и деловните лидери за да ги вклучи руските цивилни апликанти за визи за ЕУ, пишува Фајненшл тајмс.

Суспензиите го прават процесот на издавање на визите за ЕУ ​​покомплициран, скап и бирократски, како и го продолжуваат времето на чекање за одобрување, според насоките на Европската комисија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги анексира окупираните територии

Чешката Република, Финска и Естонија, откако воведоа сопствени визни ограничувања, се залагаат за ваква одлука на ниво на ЕУ и повикаа на целосна забрана на руските граѓани да патуваат во блокот.

Меѓутоа, Германија и Комисијата повикаа на претпазливост против забрана на туристички визи или директни забрани за руските граѓани да патуваат во блокот. Критичарите изразија и хуманитарна загриженост.

Европската унија веќе воведе повеќекратни рунди политички и економски санкции кон Русија по нејзината инвазија на Украина во февруари, вклучително и забрана за руски авиокомпании да влезат во воздушниот простор на ЕУ.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...