Блинкен ја посети Руанда

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар ќе разговара со претседателот на Руанда Пол Кагаме во кратка посета на Руанда, на третата и последна станица од неговата турнеја низ Африка, по посетите на Јужна Африка и Демократска Република Конго (ДРК).

Loading...

Посетата на Ентони Блинкен на Кигали доаѓа еден ден откако тој беше во Конго за да разговара за воената помош на Руанда за бунтовничката група која дејствува во источниот дел на ДРК, што беше многу документирано во извештајот на ОН објавен на почетокот на август.

Американскиот дипломат, кој во средата вечерта пристигна во Кигали, треба да се осврне и на состојбата со човековите права во Руанда, која редовно е критикувана од граѓанското општество и меѓународните невладини организации.

„Недостигот од одговор на страшната ситуација со човековите права во Руанда само го заокружи врвот на патот на злоупотреба на оваа земја, дури и надвор од нејзините граници“, рече Луис Маџ, директор на Централна Африка на невладината организација Хјуман рајтс воч (ХРВ).

Случајот „Хотел Руанда“

Невладината организација за човекови права го повика американскиот државен секретар „веднаш да му даде до знаење на Кигали дека ќе ги сноси последиците за прогонот и злоупотребата што ги спроведува владата во Руанда и надвор од земјата.

Опозицискиот лидер на Руанда, Викторија Ингабире, во слична изјава за АФП рече дека Блинкен мора „да го покрене прашањето за затворените новинари и политичари“ кои се спротивставија на владата на Пол Кагаме.

„Блинкен мора да побара од нашата влада да отвори политички простор за сите оние кои сакаат активно да учествуваат во политичкиот живот“, рече Ингабире, кој и самиот помина шест години во затвор за „тероризам“.

Ентони Блинкен треба да го претстави и случајот со Пол Русабагина, херојот на „Хотел Руанда“, кој од минатата година отслужува 25-годишна затворска казна, а има дозвола за постојан престој во САД.

Loading...

Африканското патување на Антони Блинкен доаѓа неколку дена по сличната турнеја на неговиот руски колега Сергеј Лавров, кој ги посети Конго, Уганда, Египет и Етиопија.