15.05.2017 22:36

БИЗАРНА КАЗНА: Поради неверство ќе мора да пере лешеви во мртовечница

Facebook Twitter Google+

Судот во Техеран осудил една Иранка поради неверство две години да пере лешеви во мртовечница. Несреќната жена (35) чиј идентитет не се наведува, осудена е и на 74 удари со камшик, додека нејзиниот љубовник е осуден на 99 удари.

Жената во почетокот ги негирала обвинувањата, но набргу, соочена со докази од обвинителството го признала невероството, пренесува Иранската студентска новинска агенција ИСНА. Откако признала, приведен е и мажот со кој го изневерувала сопругот. Судор во Техеран немал милост при изрекување на казните.

Бизарен култ одговорен за најголемите масовни самоубиства: “Рајската порта” и денес регрутира луѓе (фото+видео)

Мажот со кој осудената го изневерила сопругот ќе биде протеран во одалечениот дел од земјата. Според законот на Исламска Република Иран, неверството е едно од најтешките кривични дела. Доколку неверството се повтори, жената може да биде осудена и на смртна казна. Претходно погубувањето на прељубниците како по правило се изведувало со каменување, што предизвика остри реакции од западните земји.

Измеѓу 1980 и 2010 година во Иран со каменување биле погубени дури 150 лица. Законот е ублажен во 2012 година од кога неверството не се казнува со смртна казна.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments