Бил светски шампион, па се жртвувал да спаси 20 луѓе (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Роден во мај 1953 година во тогашната Советска Ерменија, Шаварш Карапетијан отсекогаш сакал нуркање. Но, тој ги сакаше луѓето многу повеќе од тоа.

Тој станал спортски нуркач и користејќи перки, срушил рекорди и рекорди. Покрај тоа, тој бил 17 пати светски шампион, 13 пати европски, во 11 наврати го соборл светскиот рекорд.

Loading...

Ова е хероината на Втората светска војна која била инсипирација за „Казино ројал“ (ВИДЕО)

Но, на тој ден, 16.09.1976 година, пред точно 40 години, кога завршил тренингот во Ереван за време на кој трчал дури 20 километри, слушнал морничав звук.

Недалеку од него, тролејбус паднал во речиси ледената вода. Тој се пробил низ заштитната ограда и по долго паѓање од браната паднал во матната, ладна вода. Десет метри пониско, на дното, повеќето од 92 патници биле во несвест од ударот.

фото: printscreen

Шаварш Карапетијан не се двоумел.

Иако без никаква опрема, затоа што тој трчал и не работел на подготовките за нуркање, тој се фрлил да помогне.

Скокнал во ледената вода, директно во тролејбусот што тоне. Насекаде околу него имало голема тиња, видливоста била речиси непостоечка.

Loading...

Како бебе таткои ѝ ја посипал со киселина затоа што сакал син, нејзината приказна е неверојатна (ФОТО)

Сите врати и прозорци биле затворени. Со моќта на своето тело и управуван од чудесната желба да спаси барем некој од таа смртоносна стапица, тој започнал да го крши задниот прозорец со нозете на потопениот тролејбус.

Тој успеал. Ледената вода течела низ онесвестените и сериозно повредени патници. Го зграпчил првиот човек што можел да го забележи во темнината, изнуркал и му го дал на својот брат Кам Карапетијан, исто така пливач, да го изнесе од водата на суво. И тогаш повторно нурнал.

И повторно. И повторно…

На ММА меч пристигнал како навивач, а излегол како победник (фото)

фото: printscreen

Поминал повеќе од 20 минути во ледена вода, нуркајќи триесет пати. Триесет пати повлекувајќи ги мртвите тела на патниците, од кои многумина загинале при самиот пад. Во еден момент, тој дури и го зграбил скршеното место и само на површината сфати што направил.

„Се плашев да направам грешки. Толку беше темно таму, ништо не можеше да се види. Кога сфатив дека сум земал седиште… Не знам, тоа беше ужасно чувство. Можев да спасам друг живот можеби. Тоа место сè уште ме прогонува во моите кошмари “, рече Шарарш неодамна.

Првин сакал да се убие, потоа му заѕвонил телефонот и сè се променило, ЗАСЕКОГАШ (видео)

Loading...

По точно 30 нуркања и исто толку извлечени настрадани, иако некои од нив веќе биле мртви, што тој во почетокот не можел да го знае, Сарварс Карапетијан ја загубил свеста.

Останал во ледената вода премногу долго. Лекарите, кои во меѓувреме пристигнале на местото на трагедијата, исто така, морале да го спасат и херојот.

Имал воспаление на белите дробови од студот. Од загадена вода добил сепса бидејќи неговите раце и нозе биле крвави од нуркање низ скршеното стакло. Тој бил во кома 46 дена.

Ја прогласија за најгрдата невеста во светот, а таа денеска изгледа вака (фото)

Тој се опоравил. И, иако никогаш повеќе не можел да се натпреварува, тој продолжил да го живее живот каков што не се гледа често.

Loading...

фото: printscreen

На 19 февруари 1985 година, се нашол во близина на зграда што гори. Без двоумење, тој втрчал внатре и почнал да ги спасува заробените луѓе. Поради бројните изгореници, тој поминал долго време во болницата.

Сега, по овие подвизи, Шаварш води тивок и повлечен живот. Тој има мала работилница за чевли во Москва. Се вика „Втор здив“. Исто како што тој го дал својот втор здив во животите на точно 20 лица кои го преживеале падот на тролејбусот токму заради неговиот херојство.

Овој пингвин секоја година плива 8 илјади км за да го посети рибарот кој го спаси (видео)

Loading...

Чаварс Карапетјан не е херој на ниту еден модерен филм. Поради она што го сторил точно пред четири децении, и поради тоа како продолжил да живее, веројатно ќе се викаше Супермен.

Тој не е ниту измислен лик. Тој навистина живее во Русија, прави чевли, а од пред една година – управува мал фонд за да им помогне на спортистите со посебни потреби.

Отсега, кога и да ве праша некое дете „Дали постои Супермен?“, Слободно запомнете го Шаварш и неговиот едноставен рецепт за среќа: живеење преку вашите таленти и живеење за другите.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *