Бербок: Не знаеме дали е можна победа во оваа војна

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок не е сигурна дали е можно Украина да победи во оваа војна.

Loading...

„Тоа е бруталната реалност“, рече таа во интервју за јавниот сервис ЗДФ.

Таа посочи дека е неопходно да се разбере ова и во текот на есента и зимата да се продолжи со испорака на оружје за да се поддржи Украина.

– Од една страна, важно е воено да ја зајакнеме Украина, со се што имаме, а од друга, за жал, ситуацијата е таква што имаме дефицити во сопствените залихи, вели таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чешка собра 1,2 милиони евра за да ѝ купи на Украина модерен тенк

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.