Австрија: Секоја десетта компанија стравува од затворање

Сподели со своите пријатели

Поради зголемените трошоци, се повеќе бизниси во Австрија имаат проблеми, а стравот од затворање расте кај претприемачите.

Loading...

Истражувањето на Здружението на трговци покажува дека 42 отсто од австриските трговци очекуваат големи загуби, а 14 отсто стравуваат од затворање на нивните бизниси.

Претприемачите укажуваат дека првенствено се погодени од поскапувањето на струјата и гасот.

Повеќе од три четвртини исто така рекоа дека се борат со доцнење или без испораки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште една жена убеина на протестите во Иран

Дополнителен предизвик за компаниите е немањето кадар, на што се пожалиле 43 отсто од претприемачите.

Како резултат на тоа, една петтина од компаниите беа принудени да го ограничат своето работење.

– Резултатите од нашето истражување јасно ги покажуваат последиците од бранот поскапувања во Австрија за трговците – посочи претседателот на Здружението, Рајнер Вил.

Тој очекува вистински предизвик дури следната година.

Loading...

– Тогаш сите поскапувања на енергенсите ќе се пренесат на потрошувачите и ќе следи намалување на куповната моќ – убеден е тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Апелираме Иран да ги овозможи граѓанските права

Вил посочува дека се потребни владини мерки како што се намалување на деловните трошоци, намалување на ДДВ за енергетските производи од 20 на 10 отсто, како и субвенционирани цени на енергетските производи за претприемачите.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.