Амнести Интернешнл: Светските сили обезбедија плодна почва за конфликти

Сподели со своите пријатели

Amnesty International (AI) ги обвини светските сили дека создале плодна почва за серија конфликти на кои сведочеше меѓународната заедница во 2021 година, што резултираше со масовно кршење на човековите права и хуманитарното право.

Loading...

АИ ја следи состојбата со човековите права во 154 земји и во својот годишен извештај објавен денеска, наведува дека меѓународната заедница минатата година забележала „нови конфликти кои се раѓаат, а нерешените се продлабочуваат“.

„Во Авганистан, Буркина Фасо, Етиопија, Израел и Палестина, Либија, Мјанмар и Јемен, да наведеме неколку, конфликтите резултираа со големи прекршувања на човековите права и хуманитарното право“, се вели во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

 

„Ако не сте имале Ковид, веројатно немате ниту пријатели“

 

Светските сили, според здружението за човекови права, дозволиле сериозните прекршувања на човековите права да останат неказнети.

„Премалку пати пристигна меѓународниот одговор. Во премалку случаи видовме правда и одговорност на дело. Наместо тоа, конфликтот се прошири“, пишува АИ.

Loading...

Амнести интернешенел е особено критичен кон Западот за одговорот на пандемијата на коронавирус надвор од неговите граници, истакнувајќи дека западните земји најдоа заеднички јазик со големите производители на вакцини и дополнително создадоа нееднаквости меѓу богатите и сиромашните земји.

Тие ги нападнаа ЕУ, Норвешка, Швајцарија и Велика Британија

„Земјите со висок БДП собраа залихи вакцини, милиони дози повеќе отколку што можат да употребат, а тие земји беа во можност да ја вакцинираат целата своја популација три до пет пати повеќе“, се вели во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

 

„Ако не сте имале Ковид, веројатно немате ниту пријатели“

 

АИ особено жестоко ја нападна Европската унија, Норвешка, Швајцарија и Обединетото Кралство затоа што се спротивставија на предлогот за привремено откажување од правата на интелектуална сопственост за вакцините против коронавирус.

„Фармацевтските компании, потпомогнати од моќните влади, ги насочија своите пратки со вакцини во богатите земји“, се додава во извештајот.

Loading...

АИ исто така ги осуди нападите врз човековите права под изговор за борба против ширењето на вирусот, потсетувајќи на насилното задушување на протестите во сите делови на светот, особено во Камерун, Брегот на Слоновата Коска и Чад.

„Смртоносните стапици“

Амнести, исто така, предупреди дека руската инвазија на Украина е „повторување“ на Сирија, при што воените злосторства се натрупуваат за нешто повеќе од еден месец војна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

 

„Ако не сте имале Ковид, веројатно немате ниту пријатели“

 

„Она што се случува во Украина е она што можевме да го видиме во Сирија“, рече таа.

Генералниот секретар Ањес Каламар, наведувајќи намерни напади врз цивилна инфраструктура, домови и домови, бомбардирање на училишта.

Loading...

Таа ја обвини Русија дека ги користи хуманитарните коридори како „смртоносни замки“.