Американскиот државен секретар во ненајавена посета на Украина

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен денеска беше во ненајавена посета на Украина, што е негова втора посета на таа земја откако Русија започна инвазија пред повеќе од шест месеци.

Loading...

Блинкен ќе се сретне со владини претставници во Украина.

Неговото пристигнување се совпадна со состанокот на Украинската група за одбрана, предводена од американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, што се одржува во воената база Рамштајн во Германија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјите од ЕУ усогласија нов пакет санкции против Русија!

Остин и Блинкен во моментов се највисоките американски функционери кои патувале во Украина од почетокот на војната.

Американскиот претседател Џо Бајден допрва треба да ја посети Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.