Американски теоретичар на заговори казнет со 45,2 милиони долари

Сподели со своите пријатели

Американскиот теоретичар на заговори Алекс Џонс, покрај веќе досудената казна од 4,1 милиони долари, ќе мора да плати 45,2 милиони долари отштета на родителите на шестгодишното момче убиено во масакрот во Сенди Хук во 2012 година поради лажното тврдење на Веб-страницата „Инфоворс“ дека тој настан всушност бил организиран, пресуди судот во Тексас.

Loading...

Нил Хеслин и Скарлет Луис, разведените родители на убиениот шестгодишен Џеси Луис, сведочеа дека следбениците на Џонс со години ги малтретирале и им испраќале смртни закани, обвинувајќи ги дека лажеле за смртта на нивниот син на 14 декември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Португалија: Изгореа 24.000 хектари шума во заштитено подрачје

Во 2012 година, во пукање во кое беа убиени 20 деца и шест вработени во основното училиште Сенди Хук во Њутаун, во американската држава Конектикат, пренесува Ројтерс.

Џонс, истакната фигура во американските десничарски кругови и поддржувач на поранешниот претседател Доналд Трамп, го нарече масакрот во Сенди Хук измама од американската влада во која учествуваа актери, што, како што рече, требаше да послужи како изговор за одземање на Американците пиштоли.

По пресудата, Луис им кажа на новинарите дека исходот од судењето покажал дека „можеме да избереме љубов“, додавајќи дека „сите сме одговорни еден за друг“, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО: Мајмунски сипаници не се болест само на геј мажи

Родителите барале парична казна од 145,9 милиони долари и надомест на штета од 150 милиони долари.

Како надомест за претрпената болка на оштетениот се доделува отштета, а за сторено дело на осуденото лице се доделува казнена штета.

Казнената штета се проценува на 4,2 милиони долари

– Ве молиме да испратите многу, многу едноставна порака, а тоа е: стоп Алекс Џонс. Стоп за монетизацијата на дезинформациите и лагите – рекол Весли Тод Бол, адвокатот на родителите на момчето жртва во своето обраќање пред поротата, пренесува Ројтерс.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Голем пожар предизвика хаос во Лондон (ВИДЕО)

Џонс се обиде да се дистанцира од теориите на заговор за време на неговото судење, извинувајќи им се на родителите и признавајќи дека масакрот во Сенди Хук навистина се случил.

Обвинителите го обвинија Џонс дека лоша намера влегол во судењето, цитирајќи ги неговите изјави на веб-страницата Infovors во кои тој рече дека масакрот е измама, според британската агенција.