Американски сенатор: Време е САД да му кажат „не“ на Нетанјаху

Сподели со своите пријатели

Американскиот сенатор Берни Сандерс ја повика американската администрација да престане да дава финансиска поддршка за „нехуманата и незаконска војна“ на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, велејќи дека е време САД да му кажат „не“ на Нетанјаху.

Loading...

Во написот објавен во „Гардијан“, Сандерс укажа на страшната ситуација во Појасот Газа, наведувајќи дека:

„Многу од нас со ужас ја следат тешката хуманитарна катастрофа што се одвива во Газа. За жал, премногу мои колеги во Претставничкиот дом и Сенатот на САД избираат да ја игнорираат оваа реалност и да ја избегнат својата одговорност во Конгресот“.

Сандерс потсети дека САД обезбедуваат 3,8 милијарди долари воена помош за Израел годишно и дека американските бомби и воена опрема ја уништуваат Газа.

„Бомбите и воената опрема што ја уништуваат Газа се направени во Америка. Со други зборови, ние сме соучесници во она што се случува“.

Осуда на неселективно бомбардирање

Сенаторот рече дека израелската агресија резултирала со смрт на повеќе од 25.000 Палестинци, со 62.000 повредени, главно жени и деца.

Тој укажа на илјадниците заробени под урнатините и 1,7 милиони луѓе кои се раселени, што претставува речиси 80 отсто од населението во Газа.

Сандерс го осуди неселективното бомбардирање и намалувањето на хуманитарната помош за Газа, опишувајќи ја како „една од најлошите хуманитарни катастрофи во поновата историја“.

Loading...

Тој ја припиша актуелната ситуација на изборите на политичките лидери, особено на Нетанјаху, наведувајќи дека Израел нема право да води војна против целото палестинско население.

Тој ја нагласи зголемената свест кај Американците дека САД не можат да ги игнорираат страдањата на Газа, особено со оглед на улогата на американските бомби и воена опрема во влошувањето на кризата, повикувајќи го Конгресот да дејствува.

Завршувајќи ја својата статија, Сандерс повика на користење на влијанието на САД за да се побара прекин на неселективно бомбардирање и хуманитарен прекин на огнот, за да се олесни испораката на помош до оние на кои им е потребна.

Тој, исто така, ја повика израелската влада да преземе чекори кон решение со две држави.