Америка нема да испрати напредни дронови во Украина

Сподели со своите пријатели

„Волстрит џурнал“ објави, повикувајќи се на извори запознаени со ситуацијата, дека САД нема да испратат напредни борбени дронови од типот „Греј орел MQ-1c“ во Украина.

Loading...

Во администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, WSJ наведува дека употребата на тие дронови може дополнително да го ескалира конфликтот бидејќи ќе и овозможи на Украина да нападне руска територија.

Има уште еден фактор во американската одлука да не се испраќаат напредни борбени дронови во Украина, иако Wall Street Journal пишува дека тоа не било одлучувачко.

Имено, Америка стравува дека технологијата што се користи во дронот Grey Eagle MQ-1C може да падне во руски раце на бојното поле.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Компанија на Доналд Трамп прогласена за виновна за даночна измама

И Киев и некои американски конгресмени лобираа за испраќање вакви дронови во Украина, но очигледно, барем засега тоа нема да се случи, пренесува Индекс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.