Зошто спиењето со вклучен телевизор не е препорачливо?

Сподели со своите пријатели

Истражувањето на Националната фондација за спиење покажа дека дури 60 отсто од Американците гледаат телевизија непосредно пред да заспијат, надевајќи се дека тоа ќе им помогне полесно да заспијат.

Loading...

Сепак, многу експерти тврдат дека кога спиете со вклучен телевизор, всушност му давате на вашето тело помалку сон отколку што му треба, а тоа повлекува многу недостатоци.

Спиењето со вклучен телевизор го намалува производството на мелатонин, хормон кој игра клучна улога во сонот. Тоа му сигнализира на вашето тело дека е време за одмор и опоравување од напорниот ден.

 

 

Телевизорите и другите уреди кои произведуваат сина светлина може да го намалат количеството на мелатонин што го произведува нашето тело.

Тогаш на мозокот му е потешко да ги разликува денот и ноќта, а кога тоа ќе се случи, многу е потешко да заспие.

Loading...

Без разлика дали гледате или слушате звук на телевизорот пред спиење, тој се обидува да го одржува вашиот мозок во постојано движење, не оставајќи простор да се исклучи.

Покрај тоа што нема да му дадете шанса да се одмори, дури и ако се случи да заспиете во одреден момент, може да резултира со сонување чудни или вознемирувачки соништа, предупредуваат тие.

Добро познатото правило за спиење 7-8 часа дневно е еден од главните совети на кои предупредуваат експертите, а сето тоа со наглас дека без потребниот одмор ги зголемуваме шансите за ризик од голем број проблеми како дијабетес, покачена крв. притисок, ослабен имунитет, губење на меморијата, концентрација и други.