Зошто сексот во лето е најдоар? Ова се 10 причини што ќе ве воодушеват!

Сподели со своите пријатели

Повеќе од кое било друго време од годината, се зголемува употребата на дејтинг апликации и бројот на прегледи на порно-страниците.

Loading...

Сепак, зголемениот еротски интерес не е видлив само преку дигиталниот свет, туку и во нашиот реален живот. Во летните месеци, продажбата на кондоми расте и очигледно е дека сакаме повеќе секс.

Ако се обидеме да го објасниме биолошки, ќе се фокусираме на зголемување на производството на серотонин поради поголема изложеност на сонце. Зголемениот серотонин значи подобро расположение, затоа сме поотворени за нови работи и нови познанства.

 

 

Возбудата што ја носи одморот исто така може да игра улога. Ја подобрува нашата нормална возбуда, која честопати се претвора во сексуална возбуда.

Да претпоставиме дека имате повеќе слободно време и, се разбира, бидејќи постои опуштено расположение, се раѓа поголема желба за секс.

Loading...

Ова се 10 причини поради кои сексот во лето е најдобар!

  1. Се грижиме повеќе за нашето тело и имаме поголема самодоверба.

 

  1. Исончани сме, се чувствуваме секси и го пренесуваме тоа.

 

 

  1. Се опуштаме од стресот на секојдневието и повеќе уживаме во релаксирање со партнерот.

 

  1. Топлината носи подобро расположение за секс и докажано е дека тоа се случува почесто во лето.

 

  1. Сакаме да откриеме нови работи и да доживееме нови авантури додека посетуваме нови места.

 

Loading...
  1. Постојат повеќе можности да пробате нешто поразлично со вашиот партнер.

 

  1. Постојат повеќе можности за секс ако немаме партнер.

 

  1. Коктелите честопати ни помагаат да бидеме порелаксирани и позабележителни.

 

 

  1. Генерално имаме подобро психолошко расположение.

 

  1. Мажите се посекси поради некоја причина во текот на летото.

Leave a Reply