Зошто повторно освоените области се важни за Украина?

Сподели со своите пријатели

За неколку дена Украина успеа да врати од руските сили големи области источно од Харков.

Loading...

Градот Изум, транспортен центар во близина на регионот Донбас, се смета за особено важен.

Ова се бројки кои и денес ги воодушевуваат луѓето во Украина.

Од 6 септември, украинската армија ослободила повеќе од 6.000 квадратни километри и повеќе од 300 населени места со вкупно околу 150.000 жители во регионот на Харков, изјави во вторникот заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малар.

Како резултат на тоа, речиси целата територија на север и исток од Харковската област беше повторно заземена.

Русија брзо го окупираше и го задржа тој дел на почетокот на инвазијата на 24 февруари.

За Украина, офанзивата е втор голем успех од крајот на март, кога руската офанзива врз Киев не успеа, а Москва ги повлече своите војници северно од главниот град.

Москва првично молчеше со денови – и на крајот брзото повлекување го опиша како „прегрупирање“.

Loading...

За самиот Харков, вториот по големина град во Украина, тоа не значи никакво олеснување.

Блиску е до границата со Русија и оттаму се гранатира речиси секој ден, во последно време се повеќе и повеќе.

Но, за поисточните области, крајот на окупацијата е стратешки важен.

Изум: Портата на Донбас

Изум се смета за најважниот град што Украина успеа да го врати. Градот, во кој живееле околу 50.000 луѓе пред руската инвазија, се наоѓа на југоисточниот дел на регионот Харков, на стратешки важниот главен пат М-03 (Е-40).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинскиот генерал објави снимка од борби во шума: „Напредуваме кај Бахмут“

Меѓу другото, го поврзува Харков со градот Славјанск во соседната област Доњецк. Од Изум до Славјанск е на само 50 километри и е еден вид „порта за Донбас“.

Од избувнувањето на војната во Донбас во 2014 година, тој автопат стана една од централните сообраќајни артерии на Украина.

Таа ги снабдува војниците во делот на Донбас под контрола на Украина од Харков.

Русија се обидува да ги опколи украинските војници во близина на Славјанск, исто така од север – но засега неуспешно.

Loading...

Во текот на летото таму се водеа тешки борби.

Повторното заземање на Изум ги олесни киевските трупи во Донбас и овозможи офанзивата да продолжи понатаму на исток.

Исклучокот не е важен само како транспортен центар. Во градот има фабрика за оружје која му припаѓа на државниот концерн Укроборонпром.

Фабриката е единствениот производител на оптички очила во Украина. Таму се произведуваат повеќето од украинските воени технолошки уреди за ноќно гледање, вклучувајќи борбени тенкови и оклопни транспортери.

Освен тоа, во фабриката за вооружување во Изум се произведуваат и делови од ласерскиот систем за контрола на украинските противтенковски ракети од типот „Штухна“ и „Корсар“.

И двата системи се користат во војна.

Купјанск – железничка крстосница на границата со Русија

Не помалку вреден е градот Купјанск, вториот најважен железнички јазол во регионот Харков.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поради уривањето на браната, проруските власти прогласија вонредна состојба во дел од Херсон

Се наоѓа на север и е на само 40 километри од границата со Русија. Руските окупаторски сили го користеа Купјанск за транспорт на залихи на фронтот кај Изум.

Loading...

На руска страна, во последните години беше изградена нова воена база во близина на градот Валујки, блиску до украинската граница.

Купјанск се наоѓа на реката Оскол, а руските војници се повлекоа на нејзиниот источен брег поради украинската офанзива.

Пред инвазијата, во градот живееле околу 60.000 луѓе. За време на окупацијата, таму беше формирана „цивилно-воена администрација“, која практично беше контролирана од Москва.

Украинската офанзива ги принуди да се преселат прво во Вовчанск во близина на границата, а потоа во Белгород во Русија.

Таа „администрација“ очигледно планирала „референдум“ за обединување со Русија во наредните месеци, слично на другите окупирани територии. Тие планови сега се нарушени.

Балаклија – складиште за оружје и гасно поле

Балаклија беше еден од првите градови што беа ослободени во Харковската област.

Loading...

Место со околу 27.000 жители пред војната, тоа е помало од Изум или Купјанск. Сепак, не е далеку од стратешки важниот автопат М-03 на патот од Харков до Изум.

Во 2017 година, Балаклија стана на насловните страници во Украина и во странство кога експлодираше складиште за артилериска муниција.

Според некои извештаи, во него некогаш се наоѓало најголемото складиште за муниција во Украина, наследство на Советскиот Сојуз. Властите во Киев зборуваа за саботажа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски гувернер: Две наши села без струја по украински напад

Покрај сето тоа, областа околу Балаклија е важна и за снабдување со гас на Украина. Таму се наоѓа гасното поле Шебелинка, најголемото во Украина.

Поради близината на фронтот, производството на гас беше загрозено. Речиси половина од украинскиот гас се произведува во регионот Харков.

Loading...

Може ли Украина да ги задржи освоените територии?

По успехот во изминатите неколку дена, Украина се обидува да турка понатаму на исток и да ослободи нови области. Сепак, темпото значително забави.

Централното прашање во наредните недели веројатно ќе биде дали Украина може да се задржи на териториите што ги ослободи.

Набљудувачите не ја исклучуваат можноста Русија да ги прегрупира силите и повторно да нападне на север.

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, чии војници се познати во војната во Украина, најави дека изгубената територија ќе биде вратена под контрола на Москва.

Сепак, тоа нема да биде лесна задача за руската армија. Украина во моментов се обидува да напредува на југ, во регионот Херсон.

Loading...

Таа успеа повторно да заземе помали градови.

Поради својата близина до анектираниот Крим, Русија очигледно го смета Херсон за многу поважен од Харков и неодамна постојано испраќаше засилување таму.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.