Зошто не би требало да ги задржувате гасовите во себе?

Сподели со своите пријатели

Пушањето „гасови“ не би требало да биде срамота, туку природна работа. „Летењето гулаби“ е многу ефикасен начин да направите нешто за своето здравје. Еве неколку предности кои ги имате кога не го потиснувате „гасот“ во себе.

Loading...

Намалување на стомакот

Причинител е собирањето на гасови во цревата, проблем кој може да го решите само ако ги испуштите гасовите. Меѓутоа, ако го задржувате, вишокот килограми таложи и панталоните стануваат потесни – посебно ако водите здрава исхрана.

Водете избалансирана исхрана

„Гасот“ може да ви помогне да дознаете нешто повеќе за начинот на исхрана. Во зависност од тоа што јадете, вашите „цревни ветрови“ мирисаат поинаку. Оној кој јаде голема количина на месо има „гасови“ кои повеќе „удираат на носот“.Ако јадете многу јаглехидрати и зеленчук, мора да го отстраните гасот во текот на денот, но тој има неутрален мирис.

Комбинацијата од мед и сусам лечи десетици болести

Намалување на болките во стомакот

Сузбивањето на гасовите може да предизвика насилна абдоменална болка. Значи, ако често имате грчеви во стомакот, пуштете ги гасовите надвор. Нежна масажа може да го олесни системот за варење.

Loading...

Спречување на сериозни болести

За време на варењео, водород сулфид се произведува во цревата, кој ги штити клетките од оштетување. Ова спречува мозочен удар, болести на срцето и артритис.

На антибиотикот првин реагира стомакот

Долготрајното задржување на гасовите не е паметно, затоа што „летањето голуби“ се вбројува во 13 телесни потреби кои се случуваат независно од нашата волја, па не треба да се спречуваат.

Ако испуштањето на гасовите ги ублажува грчевите кои ги чувствувате во стомакот, можеби нешто не е во ред. Претераната количина на гасови може да биде знак за опстипација, лоша апсорпција на храна, габични инфекции, паразити, дивертикулитис, хормонска нерамнотежа, ПМС, па и најтешки болести. Ако гасовите се проследени со болки, слуз или крв во столицата, задолжитело посетете лекар.