Зошто кинеските милијардери мистериозно исчезнуваат?

Сподели со своите пријатели

Исчезнувањето на Бао Фан, водечки бизнис брокер во технолошката индустрија, минатиот месец повторно го разгоре јавниот интерес за феноменот на кинеското „исчезнување на милијардери“.

Loading...

Бао е основач на инвестициската банка China Renaissance Holdings, која има работено со интернет гигантите како Tencent, Alibaba и Baidu и важи за лидер во кинескиот технолошки сектор, пишува Index.hr.

Неговото исчезнување тргна по добро изгазен пат. Исчезна неколку дена пред неговата компанија да објави дека „соработува со истрагата на одредени власти во Народна Република Кина“.

Како што стана вообичаено, сè уште нема информации за тоа која владина агенција ја води истрагата, за што се работи или каде моментално се наоѓа Бао.

Случајот доаѓа откако неколку кинески бизнис лидери исчезнаа во последниве години, вклучувајќи го и шефот на Alibaba Џек Ма.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американските сили уништија дронови и противбродски ракети на Хутите

Во исто време, имаше случаи на исчезнување на кинески граѓани кои учествуваа во антивладини протести или кампањи за човекови права, но овие случаи привлекоа многу помалку внимание отколку исчезнувањата на милијардери.

Сопственикот на англискиот премиерлигаш исчезна во 2015 година

Последното исчезнување на милијардерот ги поттикна шпекулациите дека тоа е еден од начините на кои претседателот Си Џинпинг ја стега својата контрола врз кинеската економија.

Плановите за најголемиот ремонт на финансискиот регулаторен систем на Кина во долго време беа откриени оваа недела како дел од годишниот Национален народен конгрес (НПЦ).

Loading...

Се планира да се формира нов супервизор кој ќе го надгледува најголемиот дел од финансиските сектори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдено тело на познат водител и негов партнер - полицаец осомничен за нивното убиство

Властите објаснија како ова ќе ги затвори сегашните дупки што предизвикаа повеќе агенции да следат различни аспекти на кинеската индустрија за финансиски услуги од трилиони долари.

Само во 2015 година исчезнаа најмалку пет директори, меѓу кои и Гуо Гуангчанг, претседател на конгломератот Фосун Интернационал, најпознат на Запад по сопственоста на англискиот премиерлигаш Вулверхемптон.

Гуо исчезна во декември 2015 година, а неговата компанија по неговото повторно појавување соопшти дека помага во истрагата.

Сè уште не е познато каде се наоѓа основачот на Alibaba

Две години подоцна, кинеско-канадскиот бизнисмен Ксијао Џианхуа беше однесен од луксузен хотел во Хонг Конг.

Тој беше еден од најбогатите Кинези, а минатата година заврши во затвор поради корупција.

Во март 2020 година, милијардерот и тајкун со недвижности Рен Жичијанг исчезна откако го нарече Си „кловн“ поради неговото справување со пандемијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На американската влада ѝ се заканува блокада поради неусвојувањето на буџетот

Подоцна истата година, Рен беше осуден на 18 години затвор под обвинение за корупција по еднодневно судење.

Loading...

Најистакнатиот милијардер што исчезна е основачот на Alibaba Џек Ма.

Тогашниот најбогат човек во Кина исчезна кон крајот на 2020 година, откако ги критикуваше финансиските регулатори во земјата.

И покрај тоа што донирал речиси 10 милијарди долари на Фондот за заеднички просперитет, Ма не е виден во Кина повеќе од две години.

Тој исто така не е обвинет за никакви кривични дела.

Сè уште не е јасно каде се наоѓа Ма, иако последниве месеци имаше извештаи дека е виден во Јапонија, Тајланд и Австралија.