Зошто Ким Џонг Ун ја однесе својата ќерка на лансирање ракета?

Сподели со своите пријатели

Татко и ќерка шетаат рака под рака покрај оружјето за масовно уништување. Ова му го покажа на светот Северна Кореја во саботата кога државните медиуми ги објавија првите фотографии на Ким Џонг Ун со дете за кое се верува дека е неговата ќерка Џу Ае како врши проверка на интерконтинентална балистичка ракета, пишува Си-Ен-Ен.

Loading...

Северна Кореја соопшти дека ракетата лансирана во петокот од меѓународниот аеродром во Пјонгјанг е Хвасонг-17, огромна ракета која теоретски може да носи нуклеарна боева глава до копното на САД.

Дали е таа наследничката?

Но, дури и откако Ким предупреди дека неговите нуклеарни сили се подготвени да се вклучат во „вистинска војна“ со Вашингтон и нејзините сојузници Јужна Кореја и Јапонија, вниманието на светот го привлече девојката, а не проектилот.

Што значеше нејзиното присуство на лансирањето? Дали таа може да биде наследничка на Ким? Каква врска има околу 9-годишно девојче со нуклеарно оружје?

Леиф-Ерик Исли, вонреден професор по меѓународни студии на Универзитетот Евха Воманс во Сеул, рече дека присуството на девојчето треба да се гледа од домашна перспектива.

„Надвор од Северна Кореја изгледа лудо“

„Надвор од Северна Кореја, можеби изгледа лудо да се позира пред камерите рака под рака со дете пред проектил со долг дострел дизајниран да носи нуклеарно оружје. Но, внатре во Северна Кореја, наводното успешно лансирање на најголемиот во светот мобилниот ICBM е причина за национална прослава“, рече Исли.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките

Јанг Му-Џин, претседател на јужнокорејскиот Универзитет за севернокорејски студии, исто така забележа домашен аспект на фотографиите од ќерката на Ким.

„Поминувајќи квалитетно време со својата ќерка, се чинеше дека Ким сака да го прикаже своето семејство како добро и стабилно, а себеси како лидер за нормални луѓе“, изјави Јанг за канадската телевизија Глобал њуз.

Loading...

На фотографиите девојката е претставена и како клучен член на крвната линија на Ким, истакнува Јанг.

Од нејзиното основање во 1948 година, Северна Кореја е управувана од наследна диктатура основана од Ким Ил Сунг.

Неговиот син Ким Џонг-ил ја презеде власта по смртта на неговиот татко во 1994 година.

И Ким Џонг-ун ја презеде власта 17 години подоцна, кога почина Ким Џонг-ил.

Непосредна промена во раководството е малку веројатна

Секоја непосредна промена во севернокорејското раководство е многу малку веројатна. Ким Џонг-ун има само 38 години.

Дури и ако некој неочекуван проблем му го одземе животот, Ју Ае е веројатно барем една деценија премногу млада за да го замени нејзиниот татко на врвот на севернокорејската држава.

„Не сум убеден дека претставувањето на неговата ќерка има некаква врска со наследувањето. Од една страна, ниту еден севернокорејски лидер не може лесно да го сфати јавното прикажување на детето, но таа е малолетна и нејзината улога во тестот беше не особено нагласено од државните медиуми“, рече Анкит Панда, виш соработник во програмата за нуклеарна политика во Фондацијата Карнеги за меѓународен мир.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белоруската опозиционерка Марија Колесникова на интензивна нега

Панда истакна дека видео снимката од лансирањето на ракетата во петокот објавена од Северна Кореја може да се покаже многу повредна за западното разузнавање отколку што било заклучено од присуството на ќерката на Ким.

Loading...

„САД имаат софистицирани извори и методи кои ќе им дадат огромен увид во севернокорејските ракети, но видеото може да биде корисно за изградба на поцелосен модел на ракетна изведба“, рече Панда за CNN, додавајќи:

„Во минатото, аналитичарите користеа видеа за да го пресметаат забрзувањето на лансирањето на проектилот, што може да ни помогне да ги идентификуваме неговите севкупни перформанси.

Тоа беше само трет пат Пјонгјанг да објавува видео од лансирање ракета од 2017 година, Панда рече:

„Севернокорејците беа многу потранспарентни пред 2017 година, бидејќи нивната примарна грижа тогаш беше кредибилитетот на нивното нуклеарно одвраќање“.

Може само да се шпекулира што е следно

Иако тестот во петокот покажа дека Пјонгјанг може да лансира голема ракета и да ја држи во воздух повеќе од еден час, Северна Кореја допрва треба да ја демонстрира способноста да постави боева глава на балистичка ракета со долг дострел лансирана во вселената и способноста на таков проектил за да преживее враќање во Земјината атмосфера пред да стигне до својата цел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: Забраната за истополови бракови во согласност со уставот

Сепак, аналитичарите велат дека со повторени тестови Севернокорејците ги усовршуваат своите процеси.

Ракетата, за која се верува дека е Хвасонг-17, тестирана на почетокот на ноември, не успеа на почетокот на летот.

„Фактот дека ракетата лансирана во петокот не експлодираше покажува дека тие постигнале напредок во решавањето на техничките проблеми што ги мачеа претходните тестови“, рече Ханс Кристенсен, директор на Проектот за нуклеарни информации при Федерацијата на американските научници.

Loading...

Може само да се погоди што е следно. Поголемиот дел од оваа година, западните аналитичари и разузнавачки извори предвидуваа дека Северна Кореја ќе тестира нуклеарно оружје бидејќи сателитски снимки покажуваат активност на полигонот за нуклеарни тестирања. Тоа би било прв ваков тест во последните пет години.

Но, Јанг, претседател на Универзитетот за севернокорејски студии, изјави за Глобал њуз дека тестот во петокот можеби ја намалил итноста за нуклеарен тест:

„Можноста седмата нуклеарна проба на Северна Кореја да биде изведена во ноември сега изгледа релативно мала“.

Сепак, уште еден тест на таков проектил би можел да биде одговор на Пјонгјанг доколку САД продолжат да го зајакнуваат своето воено присуство во регионот и да ги прошират вежбите со Јужна Кореја и Јапонија.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.