Зошто Харков е стратешки важен?

Сподели со своите пријатели

Две години по неуспешниот обид за заземање на Харков, Русија повторно го нападна тој град.

Loading...

Експертите до неодамна беа сигурни дека операциите кај Харков се дел од руската пропагандна кампања, бидејќи Русија нема доволно војници за да го освои градот.

Но, на почетокот на мај, руската армија брзо окупираше неколку села на северот од областа Харков, па загриженоста за судбината на Харков се зголеми.

За Киев, влогот не се само дополнителни територијални загуби, за Украина Харков е клучен град на повеќе начини.

Тоа е економски и културен центар, но и симбол на способноста на Украина да се брани од руската инвазија.

Што мора да знаете за Харков?

Харков бил голем град назад во царска Русија. Од 1919 до 1934 година, тој бил првиот главен град на советска Украина.

Иако населението во градот подоцна претежно зборуваше руски, украинската култура таму процвета во дваесеттите и триесеттите години на минатиот век, чии истакнати претставници станаа жртви на сталиновиот терор.

Имињата на многу писатели и поети од таа генерација на „извршената преродба“ станаа познати дури во независна Украина.

Loading...

Во советската ера, Харков беше транспортен, индустриски и научен центар. Од советско време, Харков зачувал високотехнолошки наследство и важни факултети како Карасин, Правниот факултет и Радиоелектроника, како и единствениот воздухопловен институт во Украина.

Во еден научен институт во Харков во триесеттите години на минатиот век, за прв пат е постигната фисија на атомско јадро.

Харков е на 40 километри од границата со Русија. Тоа е на раскрсницата на важни патишта кои водат од запад кон исток и од север кон југ, вклучувајќи го и правецот од Москва, преку Ростов на Дон, до Крим.

Градот до неодамна произведуваше делови за хидроцентрали, термоцентрали и нуклеарни централи, како и компоненти за авиони, трактори и тенкови.

Покрај тоа, најголемиот украински пазар – Барабашово се наоѓа во центарот.

Харков – местото на поразот на Путин

Поради зголеменото пукање од руска страна и прекините на струја, многу бизниси не можат да работат со полн капацитет.

Малку е веројатно дека Украина ќе може да ги пренесе сите на побезбедно место. За ова се потребни пари, товарни возови и многу време – и има недостиг од сите тие ресурси.

Некои помали компании се преселија во западна Украина уште во 2022 година.

Loading...

Во април, украинските медиуми објавија дека два индустриски гиганти од Харков, кои се споиле пред рускиот напад, одлучиле да основаат свои претставништва на западот на земјата.

Русија не криеше дека сака да го освои Харков.

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев отворено објави дека Харковската област ќе биде петтиот регион на Украина што ќе биде припоен кон Русија во есента 2022 година.

Успешната контраофанзива на украинската армија ги спречи тие планови.

Руската армија буквално побегна од регионот Харков, оставајќи зад себе оружје, опрема и муниција.

Аналитичарите не се сомневаат во желбата на Русија да се одмазди за тој пораз. Загубата на регионот Харков ќе биде тежок удар за Украина во однос на енергетската безбедност.

Економските последици би биле поголеми отколку со загубата на Доњецк и Мариупол.

Според државната статистика, во 2019 година Харков и истоимениот регион беа трети по придонес во бруто домашниот производ (6,3 отсто), зад Киев и Дњепропетровск.

Loading...

Регионот Харков има најголеми резерви на гас во земјата, што би можело речиси целосно да ги задоволи потребите на Украина.

Логистички центар на украинската армија

Битката за Харков би можела да биде најкрвавата досега.

Градот зафаќа 350 квадратни километри каде според сегашните официјални проценки живеат околу 1,3 милиони луѓе. Тоа е отприлика колку Минхен.

Во градот живеат ист број луѓе како и пред рускиот напад на Украина. Иако многу жители го напуштија градот, многу од нив дојдоа од области зафатени од војна во Донбас и други региони.

Кога во 2014 година, проруски активисти, со дискретна помош на руските тајни служби, се обидоа да ја преземат власта во градовите во источна Украина, успеаја во Доњецк и Луганск.

Во Харков брзо беа избркани од зградата на регионалната администрација.

Loading...

Кога започна војната во Донбас во истата година, Харков стана логистички центар на украинската армија, но и центар на волонтерското движење.

Во градот се поправаат воена опрема и оружје, а повредените се згрижени. Харковската област има задржано бројни воени објекти од советската ера. Меѓу нив има магацини за оружје и воен аеродром.

Руската офанзива во таа област не ја изненади Украина. Беа изградени неколку одбранбени линии околу градот Харков, но тие не го покриваа поширокиот терен.

Покрај тоа, Русија има голема стратешка предност, бидејќи може да го таргетира регионот од своја територија.

Украина може да одговори само со оружје со помал дострел, но не и со западни ракети со поголем дострел. Тоа не го дозволуваат договорните услови под кои Западот испорачува оружје.

Loading...

Велика Британија неодамна изрази подготвеност да го промени тоа. За повеќето други западни земји тоа е табу – тие не сакаат Украина да ја таргетира руската територија со нивното оружје, пишува DW.