Знаете ли дека во цревата може да имаме наталожено дури 15 килограми отрови?

Сподели со своите пријатели

За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити.

Loading...

За 70 години живот низ нашите црева минуваат 100 тона храна и 40.000 литри течност, што доведува до заклучок дека во стомакот се таложат околу петнаесет килограми отпад.

Тие ја трујат нашата крв и на нашиот организам му носат непоправлива штета.

Консумирањето на 1-3 лажици мелени семки од лен дневно за две до три недели во потполност ќе ги исчисти вашите црева од наталожените наслаги. Оваа метода овозможува брза нормализација на телесната тежина и согорување на масните наслаги.

Има позитивно влијание на регулацијата на липидниот метаболизам. Мелените семки лен се во состојба да ги апсорбираат и елиминираат токсините од организмот, како и да го намалат нивото на холестеролот во крвта.

За што се е добро меленото ленено семе:

Конзумирањето на мелено ленено сме помага кај воспалителни процеси на слузокожата на горниот респираторен тракт и гастроинтестиналниот тракт, потоа кај гастритисот, колитисот, чирот на желудник и дванаесетпалачното црево, болестите на уринарниот тракт, циститис, пиелонефритис, гојазност и го регулира липидниот метаболизам.

Чистење на цревата со помош на мелено ленено семе

Loading...

Три недели наместо појадок конзумирајте ја оваа смеса:

1 недела: 1 лажица мелено ленено семе помешано со 100 милилитри кефир

2 недела: 2 лажици мелено ленено семе помешано со 100 милилитри кефир

3 недела: 3 лажици мелено ленено семе помешано со 150 милилитри кефир

Ако не можете да снабдите мелено ленено семе, купете ленено семе и сомелете го. Немојте да правите залихи за повеќе денови. Најдобро е секое утро нова порција.

Оваа смеса конзумкрајте ја наместо појадок. Задолжително пијте вода, најмалку 2 литра дневно. Одличните резултати се постигнуваат доколку пиете вода со мед.

Чистењето на цревата на овој начин се прави еднаш годишно.


Loading...

Leave a Reply