ЖРК Куманово убедливо против Стружанка

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово ја запиша втората победа во домашната лига, откако вчера на домашен терен го преслуша составот на ЖРК Стружанка со резултат 36:22.

Високо водство кумановки си поставија и во првиот дел од играта, па веќе на полувреме заминаа со предност од осум голови, односно резултат 19:11.

Loading...

Вториот дел од средбата го одиграа рутински, без големи промени во резултатот, иако гостинскиот состав се трудеше да се приближи до разликата.

Во домашниот состав со седум голови извонредна како и секогаш беше Мила Трајковиќ, со шест на листата стрелци се впишаа Бранкица Марковиќ и Медеа Чокели, а со гол помалку Ана Шарановиќ и Васка Глигоријадис.

Кај ЖРК Стружанка со по седум реализирани погодоци најефикасни беа Теодора Маркоска и Натали Јоноска.

Следниот меч кумановки го играат на 5ти октомври на гостински терен против составот на ЖРК Кузман Вардар Илинден.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *