Жена од САД починала од редок вирус по каснување од крлеж

Сподели со своите пријатели

Жена од американската сојузна држава Конектикат почина од ретка болест која се пренесува преку крлежи – вирусот Повасана (POWV), соопшти американското Министерство за јавно здравје.

Loading...

Ова е прва смрт регистрирана во државата и втора во САД оваа година, откако жител на Мејн почина од POWV во април.

Според службата за јавно здравје, пациентката забележала дека има крлеж на нејзиното тело и истиот бил отстранет две недели пред почетокот на симптомите, пишува ABC News.

Симптоми на инфекција

Жената, која имала 90-ти години, ги добила првите симптоми на вирусна инфекција на почетокот на мај, вклучувајќи треска, температура, главоболка, изменета ментална состојба, болка во градите и гадење.

Таа била примена во локална болница, каде нагло и се влошила здравствената состојба.

Таа не реагирала на стимули во следните две недели и починала на 17 мај. По нејзината смрт била извршена обдукција и било откриено дека има антитела на POWV.

POWV обично го шират црноноги или еленски крлежи (Ixodes scapularis). Овој тип на крлежи најчесто се среќава во североисточниот дел на САД и југоисточниот дел на Канада.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека меѓу 2011 и 2020 година биле идентификувани 194 случаи на POWV, од кои 22 резултирале со смрт на пациент.

Loading...

Нема вакцини или третмани

Д-р Маниша Јутани рече дека вирусот може да се пренесе од крлежи на луѓето за само 15 минути по каснувањето, но дека може да потрае од една недела до еден месец пред да се појават симптомите.

Повеќето заразени луѓе немаат симптоми или симптоми слични на грип. Меѓутоа, во тешки случаи, POWV може да предизвика енцефалитис (воспаление на мозочното ткиво) или менингитис (отекување на слузницата околу мозокот и ‘рбетниот мозок).

Приближно еден од 10 случаи на тешка болест завршува со смрт, а околу половина од преживеаните пациенти имаат долгорочни здравствени проблеми.

Во моментов нема вакцини или третмани за POWV освен лекови за ублажување на симптомите.

„Користете средства за заштита од инсекти и избегнувајте области со висок ризик“

„Граѓаните треба да внимаваат на крлежите до доцна есен. Во текот на летото користете средства за заштита од инсекти и избегнувајте ризични области, како што е високата трева, каде што може да се најдат крлежи. Исто така, важно е внимателно да се проверуваат дали има крлежи откако сте на отворено, рече Џутани.

Ова е втор случај на POWV пријавен во Конектикат оваа година, откако маж во неговите 50-ти се разболе од оваа болест кон крајот на март.

Тој беше хоспитализиран поради проблеми со централниот нервен систем, но на крајот беше отпуштен од болница и закрепна.