Зголемена закана од тероризам во Данска

Сподели со своите пријатели

Заканата од тероризам во Данска и против нејзините интереси во странство е зголемена, објави во четвртокот безбедносната и разузнавачката служба на нордиската земја ПЕТ.

Loading...

Конфликтот во Газа меѓу Израел и милитантите на Хамас, како и серијата палење на Куранот во Данска минатата година, придонесоа за влошување на безбедносната ситуација, наведува агенцијата.

ПЕТ ја задржа својата вкупна проценка на нивото на закана на 4, второто највисоко ниво на скала од еден до пет, но појасни дека ризиците во рамките на тоа ниво се зголемени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател