Зголемен извозот на американски ЛНГ во Европа

Сподели со своите пријатели

Американските производители на течен природен гас (LNG) значително го зголемија извозот во Европа во септември, и покрај проблемите во некои фабрики кои го задржаа вкупниот извоз под овогодишниот просек, покажаа податоците на Refinitiv Eikon.

Loading...

Американските компании произведуваат помалку гас отколку што им дозволува капацитетот поради пожарот во објектот на вториот по големина американски извозник Фрипорт ЛНГ во јуни, заостанати зад побарувачката во Европа, која бара алтернативи за рускиот гас.

Во септември, 87 пратки со 6,3 милиони тони ЛНГ испловиле од американските пристаништа, според прелиминарните податоци за следење на танкери, само малку повеќе отколку во август, кога беа испорачани 6,25 милиони тони.

Септемврискиот извоз сè уште е под просекот во претходните месеци кога месечно се испраќаа седум милиони тони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ел Мундо: Пронајдено трето писмо бомба во воздухопловна база во Шпанија

Речиси 70 отсто од испораките, вкупно 4,37 милиони тони, биле испратени во Европа, во споредба со 56 и 63 отсто во претходните два месеци. Поголемите испораки на ЛНГ во Европа значеа помалку гас за Азија, Латинска Америка и Карибите.

Цените на природниот гас се зголемија во септември на американскиот физички пазар, во центарот Хенри, на 7,88 долари за милион британски топлински единици (mmBtu), што е највисоко ниво од 2008 година, поддржано од силната побарувачка за американскиот ЛНГ.

Во Европа, тие беа значително повисоки во просек од 57,90 долари за mmBtu, поддржани од ударите во снабдувањето со гас „Северен тек 1“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОН упатија апел: Бараат помош од 51,5 милијарди долари

Американските енергетски компании испратија 11,5 милијарди кубни стапки гас дневно (331,3 милиони кубни метри дневно) во седум големи постројки за втечнување во септември.

Loading...

Прекинот на испораките на Северен тек 1 „неизбежно ќе влијае на снабдувањето со гас во Европа оваа зима“, рече Емили Меклејн од Ристад енерџи во белешката до клиентите.

„Но, уште позагрижувачки е влијанието врз резервите на гас пред следната зима“, додаде Меклејн.

Во август, Freeport LNG повторно го одложи отворањето на оштетениот објект, овој пат за ноември, најавувајќи дека ќе работи со полн капацитет во март следната година.

Откако Фрипорт ќе го нормализира снабдувањето, американскиот извозен капацитет треба да расте само скромно додека не се завршат новите терминали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судскиот процес за терористички напади во Белгија ќе чини над 35 милиони евра

Објектот за втечнување Коу Поинт во Мериленд треба да се затвори до крајот на месецот поради редовно годишно одржување.

На глобално ниво, сепак, според истражувањето на Ристад, инвестициите во новата инфраструктура за ЛНГ треба да се зголемат на 42 милијарди долари во 2024 година и да бидат дури 20 пати повисоки отколку во 2020 година, првата година од пандемијата, кога беа инвестирани само 2 милијарди долари.

Благодарение на новите капацитети, вкупната понуда на ЛНГ ќе се удвои до 2030 година, на околу 636 милиони тони, објави Ристад.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...