Земјотрес го стресе и Истанбул

Сподели со своите пријатели

По двата разорни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во близина на границата со Сирија, околу 14 часот по локално време, недалеку од Истанбул е регистриран силен земјотрес.

Loading...

Земјотрес со јачина од 5,5 степени е регистриран во областа Феризли, која е на само 150 километри од Истанбул.

Да потсетиме, земјотресот кој утринава ја погоди Турција беше со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала и предизвика разурнувања низ цела Турција и Сирија.

Најмалку 1.500 луѓе ги загубија животите.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Турција можете да ги прочитате ТУКА.