ЗЕМЈАТА ШТО ЈА ПОБЕДИ КОРОНАТА! УЧИЛИШТА СЕ ОТВОРААТ, НЕМА ПОВЕЌЕ МАСКИ: Што стои зад нивниот успех?

Сподели со своите пријатели

Израел ги укина ограничувањата за носење заштитни маски на отворено и целосно ги отвори училиштата, бидејќи официјалните лица сметаат дека „напредокот“ во борбата против пандемијата е очигледен. Помалку од 1 процент од неодамнешните тестови Covid-19 се позитивни.

Loading...

Националната забрана за излегување без задолжителни заштитни маски беше укината во неделата. Сите училишта, од градинка до 12 одделение, исто така, ќе бидат целосно отворени, бидејќи тие се делумно затворени повеќе од една година. Повеќето часови ќе се одржуваат во претпандемични услови, без мерки за социјално дистанцирање, но учениците сепак ќе мора да носат маски во затворено, освен кога се во училишна спортска сала или кантина.

 

 

Заштитните маски на затворените јавни простори остануваат задолжителни, а медицинските службеници препорачуваат да продолжат да носат маски кога присуствувате на голем собир на отворено. „Ние мора да дејствуваме правилно за да не го намалуваме постигнатиот напредок“, предупреди шефот на израелското Министерство за здравство, Чези Леви.

Државата „ризикува“ при ублажување на епидемиолошките мерки, особено во училиштата, предупреди службеното лице, потсетувајќи ги граѓаните дека 20% од наставниците сè уште не биле вакцинирани. Децата на возраст под 16 години сè уште не смеат да се вакцинираат, но дозволата може да биде следниот месец, со предлог да има програма за вакцинација на деца на возраст од 12 до 15 години.

Можеби ќе треба некое време да се прилагодиме на враќањето на редовното учење, призна израелскиот министер за здравство. „Враќањето во рутина е придружено со страв од создадени празнини“, рече министерот во писмото цитирано од „Jерусалим пост“, додавајќи: „Стравот од вирусот корона, кој сè уште не го напушти светот, лебди над нас. ”

Loading...

 

 

Повеќе од 5,3 милиони Израелци примиле барем една доза на вакцина, а скоро 5 милиони – повеќе од половина од населението – биле целосно вакцинирани со две дози, според Министерството за здравство. Од над 14 000 испитани лица, во петокот биле дијагностицирани 100 позитивни случаи, околу 0,7 проценти од тестираните примероци, соопштија официјалните лица. Во моментов има околу 2.600 активни случаи на Ковид-19 во таа земја.

Започнувајќи кампања за вакцинација во декември минатата година, Израел е меѓу првите земји што постигнале најбрз напредок во имунизацијата по глава на жител. Главно се користеше вакцината Pfizer / BionTek.

„Стапката на инфекција во Израел е многу ниска, благодарение на успешната кампања за вакцинирање … затоа е можно олеснување (ограничувања)“, рече новинската агенција на министерот за здравство, Јули Еделстин, цитирана од АФП. Според локалните медиуми, тој го спомнал и Израел како прва вакцинирана земја.

 

Loading...

 

Претходно оваа недела, Израел објави дека ќе им овозможи на вакцинираните странски туристи кои пристигнуваат во групи да влезат во земјата од крајот на мај. Тие ќе бидат подложени на ПЦР-тест пред да се качат во авион за Израел и ќе треба да докажат вакцинација или закрепнување од коронавирусот по пристигнувањето на аеродромот Бен Гурион.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *