Зеленски: Верувам дека членството во НАТО ќе биде најдобра гаранција за нас

Сподели со своите пријатели

Според писменото соопштение на украинското претседателство, Зеленски на средба зад затворени врати се сретнал со поранешниот британски премиер Борис Џонсон, кој беше во посета на Киев.

Loading...

За време на средбата Зеленски и Џонсон разговарале за прашањата за одржување на меѓународната поддршка за Украина.

На средбата, на која се разговарало за подготовките за „Самитот за мир“ на иницијатива на Украина, Зеленски му се заблагодарил на Џонсон за поддршката што и ја дал на својата земја.

Зборувајќи за тековните процеси на интеграција на Украина во НАТО, Зеленски рече:

„Верувам дека членството во НАТО ќе биде најдобра гаранција за нас“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: САД и нивните сојузници сакаат да го продолжат конфликтот во Украина

Наведувајќи дека руската армија има слаба мотивација во војната, Зеленски истакна дека сепак им е потребна поголема помош во вооружувањето.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.