Зеленски вели дека Русија не смее да победи оти ќе нападне и други

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина се обиде да ја претстави својата земја пред парламентарците во Копенхаген како држава која стои на бранителот на западните вредности, слободата и демократијата.

Loading...

Еден ден откако Данска и Холандија објавија дека ќе испратат американски воени авиони Ф-16 во Украина до крајот на годината, Володимир Зеленски предупреди дека, во случај на успешна руска инвазија, другите делови на Европа ќе бидат изложени на ризик од воена агресија од страна на Кремљ.

Претседателот на Украина вчера пред пратениците во Копенхаген оцени дека сите соседни земји околу Русија се во опасност во случај на руска победа во Украина, објави „Гардијан“.

„На сите соседи на Русија им се закануваат ако Украина не победи“, рече претседателот на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Министрите за надворешни работи на ЕУ се состануваат во Киев

Тој се обиде да ја прикаже својата земја како држава која стои на бедемот на западните вредности – слобода и демократија – против тиранијата.

Како што рече, Украина треба да биде соодветно опремена за да се одбрани од многу посилните руски сили и се заблагодари на Данска за досегашната поддршка.

Испораките на ловците Ф-16 во Киев ќе создадат дополнителни тешкотии, но руската армија знае што да прави со овие авиони, рече вршителот на должноста шеф на ДНР Денис Пушилин.

Украина со месеци ги притискаше своите западни сојузници да и обезбедат борбени авиони Ф-16, бидејќи украинските воздухопловни сили продолжуваат да користат застарена воздушна флота од советската ера од 1970-тите и 1980-тите, а нејзината контраофанзива против руските сили напредува без воздушна поддршка, што оценува дека аналитичарот е голем хендикеп.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кулеба: Поддршката на Вашингтон за Киев не слабее

Зеленски на својот канал Телеграм потврди дека Украина ќе добие 42 (модерни) борбени авиони, а Данска ветила 19 авиони од типот Ф-16 кои би можеле да бидат испорачани на крајот на годината, кога ќе заврши обуката на пилоти од четири до шест месеци, иако подготовките на украинските ескадрили за борбени операции би можеле да потраат многу подолго, објави АП.

Генералот на американските воздухопловни сили Џејмс Хакер, командант на воздухопловните сили на САД во Европа и Африка, минатата недела изјави дека не очекува испораката на Ф-16 во Украина да донесе многу промени на бојното поле.

Според него, подготовката на борбени ескадрили на авиони Ф-16 за воени мисии може да потрае „четири или пет години“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

„Волстрит журнал“ пишува дека руските системи за далечинско детонирање „Земљеделија“ ја забавуваат контраофанзивата на Украина.

„Тие системи можат да поставуваат мински полиња на растојание од пет до 15 километри. Тоа е само еден од системите со кои Русите сеат мини на полињата во вистинска смисла на зборот“, пишува весникот, а пренесува „Спутник“.

Овој слој на заштита, според американскиот весник, значително ги забавува вооружените сили на Украина и ги принудува војниците да заземаат такви позиции каде што се лесни цели за руските хеликоптери, артилерија и беспилотни летала.

„Секој ден имаме по еден експерт за деминирање помалку. Или е ранет, или мртов“, изјави украински војник во интервју за весникот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...