Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата изјави дека неговата земја ги анализира намерите на Русија и подготвува значителна контрамерка, јавува Anadolu Agency (AA).

Loading...

Ги анализираме намерите на окупаторите и подготвуваме контрамерка, уште посилна од сега“, рече Зеленски во видео обраќањето.

Тој посочи дека главните прашања се ситуацијата во областите на Доњецк, Луганск, Харков, Запорожје и Херсон, како и на Крим и териториите на линијата на фронтот, и додаде дека политичките и воените лидери на земјата разговарале за обезбедување на вооружените сили со нова опрема и муниција.

Тој повтори дека околу шест милиони корисници во повеќето украински региони и во Киев биле исклучени од струја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руска компанија нуди 66.000 евра на првите војници кои ќе уништат западен тенк во Украина

„Одржав посебен состанок за прашањата за енергија и комуникација. Ги снимаме резултатите од она што е веќе направено за заштита на нашите системи. Подготвуваме нови решенија“, рече Зеленски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.