Зеленски: Украина нема намера да ја нападне Белорусија

Сподели со своите пријатели

Украина нема намера да ја нападне Белорусија, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски, коментирајќи го белорускиот претседател Александар Лукашенка дека Киев му понудил на Минск да потпише пакт за ненапаѓање.

Loading...

Зеленски на заедничка прес – конференција со претседателот на Финска, Саули Ниинист истакна дека Укранија никогаш немала намера да го стори тоа, рече Тас.

– Ова е најважната порака на целиот украински народ до белорускиот народ – рече тој.

Тој додаде дека предизвикот за Украина сè уште може да постои на белоруската територија и истакна дека на украинската армија ѝ е наредено да се подготви за сите предизвици.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Украина е подготвена да ѝ помогне на Турција по земјотресот

Лукашенко претходно изјави дека Украина нуди потпишување на пактот за ненапаѓање, а во исто време обучува милитанти кои претставуваат потенцијална закана за националната безбедност на Белорусија.

Тој додаде дека „нема идеја зошто тоа би им било потребно на Украинците“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.