Зеленски: Украина ќе издржи и ќе победи

Сподели со своите пријатели

Претседателот Володимир Зеленски денеска по повод Денот на достоинството и слободата на Украина изјави дека „земјата ќе издржи и ќе победи“.

Loading...

Денот на достоинството и слободата беше воведен како комеморација на проевропските протести од 2013/2014 година. во 2004 година, кој стана познат како Евромајдан или Револуција на достоинството и Портокаловата револуција во 2004 година, пренесува Ројтерс.

Двата настани доведоа до соборување на државното раководство на Украина.

Зеленски рече дека во иднина Украинците ќе се собираат на плоштадот на независноста во Киев, кој беше централен за настаните од 2013/14 година. и во 2004 година, каде што ќе го прослави Денот на победата на Украина „во мирен Киев, во мирна Украина“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Тој го поздрави придонесот на своите сограѓани, од војници, пожарникари и медицински лица до наставници кои предаваат онлајн часови, селани кои готват за војската, кројачи кои шијат униформи и земјоделци кои ги обработуваат своите полиња и покрај ризикот.

Зеленски им честиташе на Украинците за нивниот пркос пред честите ракетни напади, широко распространето уништување, недостиг и постојани прекини на струја.

„Можеме да останеме без пари. Нема гас. Нема топла вода. Нема светлина. Но не без слобода“, рече Зеленски за време на своето обраќање до сонародниците.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...