Зеленски: Ова е одговорот на Русија на Индонезија, Индија и Кина…

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руските ракетни напади врз Украина биле порака до Москва дека нема интерес да стави крај на војната.

Loading...

Во своето ноќно обраќање, Зеленски рече дека биле лансирани вкупно 90 проектили кои ја оштетиле енергетската инфраструктура, како и комерцијалните и станбените згради.

„И кога се случи тоа? Штом заврши првиот ден од самитот на Г-20 во Индонезија“, рече тој, подоцна нарекувајќи го настанот „Г19“.

„Русија се зборува за мир, но таа истрелува проектили како одговор. Се зборува за глобални кризи предизвикани од Русија, а како одговор лансира ирански дронови. Им се нудат десет опции за завршување на војната, а таа истрела десетици проектили“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

Зеленски рече дека нападите доведоа до затемнување низ целата земја, вклучувајќи ги и регионите Киев, Лавов, Харков и Житомир.

„Ова е одговорот на Русија на Индонезија, Индија, Кина и сите други земји кои зборуваа за потребата да се стави крај на војната. Русија му кажува на светот дека сака да продолжи. Сега е време светот да одговори“, рече тој.

Зеленски додаде дека биле соборени повеќе од 70 проектили и 10 борбени дронови, заблагодарувајќи им се на „сите партнери кои помагаат да се заштити небото“.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров беше на Бали како претставник на неговата земја на Г-20, но вчера рано вечерта пред руското бомбардирање ја напушти средбата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја подигна борбени авиони поради руски и кинески бомбардери

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.