Зеленски: Ослободени над 6.000 квадратни километри

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинските сили повторно зазеле 6.000 квадратни километри територија која беше под руска контрола од почетокот на месецот, пренесува Ројтерс.

Loading...

„Од почетокот на септември до денес, нашите борци ослободија повеќе од 6.000 квадратни километри од територијата на Украина на југ и на исток“, рече Зеленски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Русија ќе има големи проблеми со мобилизацијата“