Зеленски: Неодлучноста на западните партнери ќе ѝ даде на Русија „дозвола за глобален терор“

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска, во врска со синоќешните руски напади врз цивилната инфраструктура во Украина, дека на земјата ѝ е потребна поддршката од западните партнери и дека нејзиното отсуство ќе и даде на Русија „дозвола за глобален терор“.

Loading...

„Сите наши европски соседи и други партнери ја гледаат критичната потреба на Украина за системи за противвоздушна одбрана“, напиша Зеленски на мрежата Х, додавајќи дека „ако руските ракети и беспилотните летала Шахед продолжат да ја погодуваат, не само Украина, туку и решителноста на нашите сојузници, тоа ќе претставува дозвола за глобален терор“.

Тој предупреди дека на Украина ѝ е потребна поддршка, а не „да ја врти главата и да води долги дискусии“.

„Светот може да покаже дека секој акт на терор се третира подеднакво како злосторство“, истакна Зеленски и рече дека „тој е благодарен на секој лидер кој не молчи и кој ќе продолжи да ја поддржува Украина и да го осудува рускиот терор“.

Како што изјави Зеленски, Русија во текот на ноќта истрелала повеќе од 40 ракети и околу 40 камикази беспилотни летала Шахед, а тие напади ја погодиле цивилната инфраструктура во украинскиот град Харков и регионот Харков, каде што повеќе од 200.000 корисници останале без струја.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.