Зеленски: Нема преговори со Русија додека Путин е претседател

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, предупреди дека штотуку завршените „лажни референдуми“ и обидите за анексија на украинска територија на Русија исклучуваат какви било разговори со Москва се додека Владимир Путин останува претседател и повика на „целосна изолација“ на Русија и нови остри глобални санкции.

Loading...

Како што пренесува АП, обраќајќи се до Советот за безбедност на ОН преку видео врска, тој повика на дополнителна воена и финансиска поддршка за одбраната на Украина „за да загуби агресорот“ и „јасни и правно обврзувачки гаранции за колективна безбедност“ за неговата земја како одговор на наместени референдуми.

Референдуми, кои Киев и неговите западни сојузници ги прогласија за нелегални, беа одржани во регионите Луганск, Херсон, Доњецк и Запорожје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кадиров му одговори на папата: Tој е жртва на пропаганда

Тие нашироко се сметаат за изговор за најави дека Русија планира да ги анектира овие територии, наведува Радио Слободна Европа.

Украина свика итен состанок на Советот за безбедност за да одговори на референдумите и очекуваните најави за анексија од Русија.

„Секоја анексија во современиот свет е злосторство, злосторство против сите земји кои сметаат дека неприкосновеноста на границата е од витално значење“, рече Зеленски.

Тој ја обвини Русија за уништување на „главниот дел од меѓународното право“ и „одговара на сите предлози за разговори со нова бруталност на бојното поле, со уште поголема криза и закани за Украина и светот“.

„Признавањето на овие лажни референдуми од Русија како нормални, спроведувањето на таканареченото кримско сценарио и уште еден обид за анексија на украинска територија ќе значат дека нема што да се разговара со овој руски претседател“, рече Зеленски.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Нема да има обнова на претходните односи со Западот

Тој посочи дека „анексијата е еден вид потег што го става сам против целото човештво“.

Многу членови на Советот за безбедност ги осудија референдумите и нагласија дека никогаш нема да се признае каква било анексија на територијата.

Американската амбасадорка Линда Томас-Гринфилд најави дека САД и Албанија наскоро ќе достават резолуција до Советот за безбедност со која се осудуваат „лажните референдуми“, повикувајќи ги сите земји да не признаат каков било променет статус на Украина и барајќи итно повлекување на руските трупи од Украина.

Резолуцијата сигурно ќе се соочи со руско вето, „но се надеваме дека остатокот од Советот ќе биде силен и ќе одбие да го прифати ударот“, рече таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британски институт: Русите користат застарени мапи и по грешка пукаат во сопствените војници

Американската амбасадорка рече дека очекува гласање во Советот за безбедност за резолуцијата на крајот на оваа или на почетокот на следната недела.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.