Зеленски: На Украина ѝ требаат стотици тенкови, нема време за губење

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска им се обрати на претставниците на НАТО и другите земји на состанокот во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија и апелираше до Украина да испрати стотици тенкови за одбрана од руската инвазија.

Loading...

Зеленски, преку видео врска, се заблагодари за поддршката што неговите сојузници ја испратија до западните земји, но рече дека не може да губи време на разговори, пренесува Би-би-си.

„Војната што ја започна Русија не дозволува одложувања. Стотици благодарници не се стотици тенкови. Во ваша моќ е да ни ја обезбедите артилеријата што ни треба“, му рече тој на Зеленски на министрите за одбрана од околу 50 земји собрани во Рамштајн.

За време на своето обраќање, Зеленски ги повика делегатите да не дозволуваат светски поредок „каде ќе владее омразата“ и побара од нив да ги удвојат напорите да и помогнат на Украина да се спротивстави на руската агресија.

„Русија сака да ги уништи универзалните човечки вредности. Русија ги концентрира своите последни сили обидувајќи се да ги убеди сите дека омразата може да биде посилна од светот. Затоа мораме да дејствуваме брзо“, рече Зеленски.

Лидерите на НАТО и претставниците од околу 50 земји се состанаа денеска во воздухопловната база Рамштајн, на последниот од серијата состаноци за договорени пакети со вооружена помош за Киев.

Американското Министерство за одбрана денеска објави нов пакет помош за Киев во вредност од околу 2,5 милијарди долари, во кој ќе бидат вклучени оклопни борбени возила од типот „Бредли“ и оклопни борбени возила од типот „Страјкер“.

Сепак, главниот фокус на состанокот е дали Германија ќе испрати борбени тенкови од типот „Леопард“ во Украина или барем ќе одобри нивно пренесување од трети земји.

Loading...

Тенковите Леопард се сметаат за особено погодни за испраќање во Киев бидејќи се во широка употреба, што значи дека неколку земји би можеле да ги испратат во Украина како дел од воената помош.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.