Зеленски: Можеме да останеме сами ако нападнеме руска територија

Сподели со своите пријатели

Коалицијата која ѝ помага на Украина во борбата против руската инвазија нема да го поддржи Киев доколку ги пренесе непријателствата на руска територија, изјави синоќа украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Loading...

„Верувам дека тоа е голем ризик, дефинитивно ќе останеме сами“, рече тој во интервју за националните медиуми, кој го праша дали е време за напад на руска територија.

Зеленски нагласи дека односите со сојузниците се клучни за поддршка на Украина во нејзината борба за ослободување на сопствената територија.

Напредокот и одговорноста за Украина на бојното поле „секогаш се двострани“, рече Зеленски, додавајќи дека меѓународните партнери се „дел од секоја победа“, секое назадување во контраофанзивата, какви било одбранбени дејства и каква било слабост.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

Зеленски, исто така, рече дека верува оти е можно „да се залага за демилитаризација на Русија“ на Крим преку политички средства.

Има се повеќе напади на руска територија

Во последните месеци е забележан пораст на нападите на руска територија, при што руските власти изјавија дека украинските беспилотни летала и гранатирањето се одговорни за нападите во кои понекогаш се повредени или убивани цивили.

Официјални лица во Киев алудираа на одговорноста на Украина за тие инциденти – рече Зеленски минатиот месец по нападите со беспилотни летала дека „војната се враќа во Русија“, но Украина обично одбива да преземе експлицитна одговорност за нападите преку границата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Украина, сепак, ја презеде одговорноста за нападите со поморски беспилотни летала и друго оружје на Крим, украинскиот полуостров под руска окупација и околните цели на Црното Море, ветувајќи дека ќе има повеќе.

Loading...

Москва го зазеде полуостровот и го прогласи за руска територија во 2014 година, потег што Украина, САД и меѓународните тела го осудија како незаконски.

Киев рече дека неговата цел да ја истера Русија од Украина вклучува враќање на Крим.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.