Зеленски: Конфликтот со Русија нема да заврши додека не го ослободиме Крим

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во средата дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим, анектиран од Москва.

Loading...

Крим е украински и никогаш нема да се откажеме од него, рече Зеленски во своето видео обраќање ноќе.

„Црноморскиот регион не може да биде безбеден се додека Крим е окупиран. Нема да има стабилен и траен мир во многу земји на брегот на Средоземното Море, се додека Русија може да го користи нашиот полуостров како своја воена база. Оваа руска војна против Украина и против целата слободна Европа почна со Крим и мора да заврши со Крим, односно со негово ослободување“, рече Зеленски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.