Зеленски го посети Донбас (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека пристигнал на територијата на Донбас.

Loading...

Тој на својот Фејсбук профил објави видео кое го снимил пред влезот на Славјанск.

– Традиционално овој ден го славам на првите борбени линии со нашите борци. Денеска сме во Донбас – рече Зеленски во видео пораката по повод Денот на вооружените сили на Украина, кој се слави на 6 декември.

Видеото е снимено на територијата на самопрогласената Доњецката Народна Република, која е под контрола на Киев.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Макрон: Украина не побара од Франција борбени авиони