Зеленски ги обвини руските сили за воени злосторства во Херсон

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги обвини руските војници дека извршиле воени злосторства и убивале цивили во Херсон, град чии делови беа повторно преземени од украинската армија минатата недела по повлекувањето на Русија.

Loading...

„Истражниците веќе документираа повеќе од 400 руски воени злосторства. Пронајдени се тела на загинати цивили и војници. Руската армија зад себе остави траги на дивјаштво, како и во другите региони на земјата низ кои минуваше“, рече Зеленски во видеото. обраќање во текот на ноќта, пренесува Ројтерс.

Ројтерс не можеше да ги потврди наводите на Зеленски, а Русија негира дека нејзините војници намерно ги загрозувале цивилите.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.