Зеленски: Бахмут моментално е најкрвавото место

Сподели со своите пријатели

Областа околу источноукраинските градови Бахмут и Соледар „е едно од најкрвавите места на линијата на фронтот“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на вчерашното обраќање.

Loading...

Бахмут стана можеби најспорниот дел од 1.300 километри долгата линија на фронтот во Украина и сцена на некои од најжестоките борби во војната.

„Нема парче земја во близина на овие два града каде што окупаторот не би го дал својот живот за лудите идеи на господарот на рускиот режим“, рече Зеленски, а пренесува Си-Ен-Ен.

Поголемиот дел од регионот Доњецк, каде што се наоѓаат Бахмут и Соледар, е поддржан од сепаратистите поддржани од Русија од 2014 година и е еден од четирите украински региони за кои Москва тврди дека се руска територија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: САД и нивните сојузници сакаат да го продолжат конфликтот во Украина

Сепак, украинскиот претседател вчера изјави дека овие два града „се уште се држат“ и дека „ситуацијата на линијата на фронтот не е значително променета во првата недела од оваа година“.

„Бахмут се држи против сите шанси. Иако поголемиот дел од градот беше уништен за време на руските напади, нашите борци ги одбиваат постојаните обиди на руската офанзива. Се држи и Соледар, иако таму има уште поголеми разурнувања и е исклучително тешко“, додаде Зеленски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.